חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> לימוד בחינוך ביתי >> לימוד קריאה מגיל אפס
 

אב בחינוך ביתי דף הבית א-ב בחינוך ביתי  - לימוד קריאה מגיל אפס,  איך אפשר לדעת  לקרוא בלי "ללמוד לקרוא". 
 
תינוק על ענן לימוד קריאה מגיל אפסקריאה היא שער הדעת. הורה אשר יהיה ער לאמור בדף זה, יצליח "שלא להפריע" לתינוק שלו, לקלוט את המיומנות החשובה ביותר בתחום לימוד: את יכולת הקריאה, כך שבין גיל 10 חודשים לגיל שנתיים וחצי לערך, הפעוט ידע לזהות אותיות צלילים מילים וספרות, עד גיל 3 בערך הפעוט ישלוט לחלוטין בקריאת סיפורים קצרים, בגיל 6 הילד יהיה מסוגל לקרוא טקסט מורכב של שירה, תורה וצעדי לימוד כך שיהיה מסוגל לאתר, להבין, לנווט, לדעת, להעריך ולכמת ידע ומידע.
"הפטנט" כמו כל המצאה מתוקה אחרת, פשוט להפליא.
יש לנתק את לימוד הקריאה מלימוד כתיבה. הרציונאל: היכולת לשלוט בכתיבה, תובעת קיום מיומנות מוטורית עדינה, אשר מתפתחת ומבשילה פיסית ר בשלב מאוחר יותר, הכתיבה תובעת תרגול, המתיש את הילד, ומבצע הסחת דעת מהעיקר, שהוא הבנת הנקרא, ולכן, מי שמצליח ללמוד לקרוא בשלבים המוקדמים, מגיע למיומנות קריאה טובה יעילה ומוצלחת יותר, ממי שהתחיל ללמוד קריאה וכתיבה יחד בדרך המלאכותית שמלמדים בכיתה א' בגיל בו נסגר חלון ההזדמנויות המותאם לקליטת שפה, בדיוק כפי ,שתינוק ופעוט, הנחשפים בגילאי 0-6  לשפות ידעו אותן על בוריין קריאה כתיבה ודיבור  - ברמת שפת אם, גם אם מדובר על שלוש שפות בו זמנית.
ללמוד לקרוא מגיל אפס . בכיף משחק  וללא מאמץ.התינוקת מקסימה בוידאו, מדגימה בקלילות ובכיף קריאת מילים בודדות רבות, כולל מילים ארוכות שאינן מהסביבה הטבעית.
יכולת קליטה ועיבוד מידע בעיקר חזותי - מח ימני, של תינוקות ופעוטות בגיל הרך גבוהה מאד, וכוללת יכולת חיקוי ודיקלום מעוררי השתאות,  הגיל הרך מנצל חלון הזדמנויות טבעי, שמעניק לנו המח ביצירת קישורים בין מח ימני למח שמאלי, ללא כפיית הוראה בדרך מלאכותית של לימוד באמצעות תרגילים, שיבוץ אותיות, שעורי בית וכיוצא בהללו עונשי המוסד החינוכי , שצריך להתמודד בזמן קצר בעת ובעונה אחת עם לימוד 40 ילדים בכיתה והכל בתוך לחץ ותחרות של מטלה החייבת להתבצע בין ספטמבר לחנוכה כי ככה "הרצל אמר" א-ב ב חינוך ביתי קובע חד משמעית, שלימוד קריאה הוא מיומנות שאינה בשיטת ,זבנג וגמרנו", יש להטמיע בחכמה ולאורך זמן את יסודות הקריאה, וליצור הרגלי קריאה טובים, כצבירת ידע ודעת בכיף ובקלילות בתוך כדי משחק ודיאלוג  בדרך הסלולה להפליא שבה ההורה מלמד את הילד לדבר,
לייף מגזין - עובר מוצץ אצבע ברחם.17 month old baby readin ! (HQ)17 חודשים, קריאה: מילים וביטויים...
שפה, אינה רק שפת הדיבור, שפה זה גם  שפת גוף, שפת הציור, שפת  המוסיקה, שפת המתמטיקה, שפת הפיסיקה, וגם שפת הקריאה היא שפה, מדהים, לגלות שהידע שאודות חלון ההזמנויות לקליטת שפות הננעל בערך גיל 6, נמצא בכל ספר רפואה, כבר למעלה ממאה שנים, כלומר כל מי שלמד לקרוא רק בגיל 6 ומעלה והצליח בכך, ביצע עבודה קשה יותר, ובעלת ערך מוסף נמוך יותר לפיתוח המח שלו, ממי שבצע זאת בגילאי 0-6 ויצא שכרו בהפסדו.
במאמר מוסגר נציין, שמענו גם על אנשי חינוך ביתי, הדוחים בשאננות את נושא קריאה וכתיבה לגילאים מופלגים של  10 16ואפילו יותר, ראינו גם אסכולות מוסדיות, כמו השיטה האנתרופוסופית, הקובעת שאין ללמד קריאה לפני גיל 7 ואסכולה מוסדית אחרת הקובעת שאין ללמד ילד לקרוא לפני גיל 9. אתר א-ב בחינוך ביתי רואה בקריאה, מפתח מאסטר לשער הדעת, ולכן אנו מעוניינים, בקריאה הכוללת הבנת הנקרא ויצירת הקישורים החיונים במח, בגיל הנמצא בתוך חלון ההזדמנויות הטבעי של גילאי 0-6, כדי שפעולה זו תוסיף ערך מוסף אמיתי וגבוה לאורך כל החיים לאחר נעילת חלון ההזדמנויות במח.
אז איך לומדים לקרוא? מתי לומדים לקרוא?, כתב הירוגליפי - ויקיפדיה 
קריאה היא פיענוח סמל קטן אשר יודע להתחבר לסמלים אחרים וליצור משמעות חדשה. מי שמודע לנקודה הקטנה והבסיסית הזאת, יצליח לגרום לילד שלו לקרוא בקלות וללא כל מאמץ, בדיוק כפי שהוא מצליח ללמד את הילד שלו לדבר ו/או לזהות, מה זו פרה מה זו כבשה או מה זה דינוזאור. חשוב לציין, שככל שאנו נעים על ציר הזמן, אנו הולכים ועושים שימוש רב ורחב יותר במוח ימני באמצעות העברת מסרים לא מילולים, תחת הכותרת תמונה אחת שווה אלף מילים, דפי אתר א-ב בחינוך ביתי ,עושים שימוש רב ביכולת המדהימה של המח הימני, להטמיע ולצרוב חומר בזיכרון.
קרא כאן על מח ימני - מח שמאלי  והקשר בין ההימוספרות שהוא גשר על פני מים סועריםממבנה המח. עיצבוב המח האנושי והקשרים הנוצרים בשני צידי המח האנושי, מעוצבבים בין גיל 0 לגיל 6, התפתחות המח מגיעה לשיא, מושלמת ונעצרת ,בערך בגיל 6 וזאת למעט אצל הגאונים, שאצלם קליפת המח ממשיכה להתעבות עד גיל 11 בערך. בגילאים 0-6 המח האנושי פותח מבחינה ביולוגית, חלון הזדמנויות טבעי להפליא לקליטת שפות, והחלון הזה נשאר פתוח בערך עד גיל 6. במוחו של אלברט איינשטיין נמצאה רמה גבוהה מאד של קישורים בין נוירונים, לעומת מספר הקישורים במוחו של אדם רגיל, במקביל אצל הסובלים מפיגור, ישנה התפתחות מאוחרת ומוגבלת של קשרים בין נוירונליים במוח
בגיל 10 חודשים תינוק מסוגל להפעיל מחשב בקלילותהיהודים בכל העולם, התחילו ללמד את האותיות את הצלילים וההברות לפני גיל 6, בערך מגיל 3 וזאת בימים ובסביבה שהאוריינות היתה בעיקר או אולי אך ורק, בספרי הקודש. כך יצא שבגיל 5 הילד כבר היה מסוגל לקרוא ולהבין תורה כנאמר בפרקי אבות: "גיל 5 למקרא"
אנו רואים בחומרה את המצב המודע, המגובה בלחץ חברתי ובמחקרים מדעים ופסבדו מדעים של מערכת החינוך, על פיו דוחים את לימודי הקריאה והכתיבה לגיל 6, "כדי שהילד לא ישתעמם ולא יפריע בכיתה אם הוא יגיע לשם כשהוא יודע כבר לקרוא", מדובר במצב אנומאלי, הפוגע בצורה חמורה להפליא בילד, בהווה ובעתיד, שכן המעצור של ההורה, שהיה אמור ללמד את הילד בטבעיות, בתקופה הנכונה,קריאה וכתיבה, מהווה חסם קריטי בהליכי לימוד בכלל, ולא רק בלימוד קריאה, שכן כאמור קריאה היא הבסיס והשער לדעת.
האם יש שיטת לימוד קריאה אחת שאין בילתה?, אין. האם יש דרך אחת שכולם חייבים לעבור בה ואין בילתה? אין. האם יש זמן מסויים שבו עדיף להביא את הילד בקלילות למצב שבו יוכל ללמוד לקרוא. יש. וזה מגיל אפס עד גיל 6, כדי לשרש טעות יסודית: האמור כאן אינו סותר את העובדה, שאפשר ורצוי ללמוד גם בגיל 70 ומעלה, וגם ההלכה היהודית אומרת: 40 לבינה. הטענה העולה כאן היא ששיקלול קלילות הלמידה בגילאים אלה, עם הערך המוסף הענק של פיתוח הקשרים במח המשפיעים לכל החיים, מכריעים את הכף לטובת ההשקעה הקטנה הנוספת ללימוד השפה ולהתייחסות ללקריאה כאל שפה.
שאלה רטורית:
האם למדתם שיטות מיוחדות, כדי ללמד את הילד שלכם לדבר או לפענח ציורים? אם השבתם בחיוב אתם מוזמנים לקרוא באתר מה זו שפת אם, כדי לראות שנשים בכל העולם "מדברות בשפה בינלאומית" שנקראת אימהית. אם יש לכם בבית ילד בגיל שנתיים ומעלה, יש סבירות גבוהה מאד שהוא כבר יודע לקרוא, רק שהוא ואתם כהורים, לא ממש ערים ליכולת היפה הזאת, יתר על כן, מרבית ההורים לא מעודדים את היכולת לקרוא, גם ובעיקר בגלל דיעות קדומת:
"לא להלחיץ את הילד", "לא למלא לו את ההארד- דיסק במח", "לתת לו להיות תינוק", "לא להאביס את הילד בחומר" ועוד, כך יוצא, שדוקא בתקופה המודרנית שלנו, השלב שבו "עובדים" בדרך מלאכותית ובשיטות ההוראה השגויות מהיסוד של המוסד על לימוד קריאה, הינו מאוחר מאד , כשלוש  עד ארבע שנים מהשלב הראוי , שבו חלון ההזדמנויות לקליטת שפה פתוח ונגיש לכל אחד,
*
לשילוב החמור בכיתה א', של סגירת חלון ההזדמנויות עם דרכי הלימוד השגויות מהיסוד  של המוסד, אשר מתעלמות לחלוטין מכישורי הרקע של הלמידה, ומהבנת דרכי קליטה והטמעת חומר בזיכרון, יש מחיר כבד נוסף שינוי בסטטוס ההורה, מהדמות המגוננת והאוהבת, למעין "עוזר קפדן לענייני הוראה מוסדית",  שתפקידו לבצע שעורי בית ולימוד ביחס 1:1 כפי שהיה צריך להיות מלכתחילה, אך לא בדרך הטבעית והזורמת, אלא בשיטות הוראה מוכתבות הגורמות תינוק על ענן לימוד קריאה מגיל אפסללחץ ותחרות מיותרת להפליא.
כל אדם יכול ללמוד לקרוא
, כולל בעלי IQ נמוך מ 80, אדם זקוק לדעת בערך  650 מילים בשפה כדי לקרוא עיתון יומי. חד משמעית, אין אדם בעולם, אשר אינו סובל מפגיעה בכישורי הרקע של הלמידה, שאינו מסוגל ללמוד לקרוא. אולם קריאה כמו ריצה, ריקוד מוסיקה וכל שפה אחרת מחייבת תרגול. ככל שקוראים יותר כך לומדים טוב יותר, עורכים היכרויות עם רבדים שונים של השפה, מעשירים את אוצר המילים, ולומדים שיש הרבה סגנונות, ויותר מדרך אחת, לבטא רעיונות. יש חשיבות גבוהה לאפשר לילד עצמו ל"קרוא" ו"להקריא" בקול רם, להתפעל ממנו, לתקן בעדינות ובחכמה את השגיאות, לא להיות טרחן, לא "להתמלא בפדגוגיה יצירתית", אלא פשוט לתת לילד לפענח שפה, להבהיר מילים קשות, להציע מילים נרדפות, לבקש מהילד שידגים בפנטומימה מה כתוב,
ללמוד לקרוא מגיל אפסוהכי חשוב זה להפוך את הקריאה לחווית כיף, הילד יושב עליך או לצידך, מסתכל בספר, מצביע על התמונות ועל הכתב לסרוגין, תינוק בגיל 3 חודשים, מסוגל לדפדף היטב בספר, אם הוא מתחיל לדפדף בספר בגיל כזה הוא אינו קורע ספרים אף פעם, ואין צורך לתת לו ספרי קרטון עבים ולא נוחים. כיף לייצר לילד לבד "ספר" אישי ע"י צילום, ציור, צרוף דפי צביעה, דפים חלקים לבנים, וכתיבה אישית של החיים סביבו, ניתן לכרוך ספר פרטי ונפלא בעלות פרוטות בחנויות ציוד משרדי. הדוגמא האישית עוזרת מאד, ככל שהקריאה טבעית לבאי הבית, כך הילד רואה בה חלק אינטגרלי מהחיים, אנו ממליצים להדפיס את 22 האותיות האדומות בדף זה לרוחב הדף, לכרוך את 22 הדפים ולאפשר למלא אותם בחפצים, שמות, חיות, מאכלים צמחים וכדומה מהסביבה הקרובה, אפשר כמובן לגזור מפרוספקטים תמונות יפות ולהדביק, והכי כיף, לצלם את הילד עם חפץ להדביק ולרשום את המילה, המטרה אינה ללמד את הילד לכתוב בשלב זה,  אלא רק לאפשר לו לזהות את האותיות היטב.[יש להוסיף את האותיות הסופיות]. כאן אפשר לגלות תופעה מרתקת על פיה ילדים מסויימים מיטיבים לקרוא מהר יותר ויעיל יותר כתב לא מנוקד תוך דילוג לחלוטין על עולם הניקוד. "ספרים" כאלה שווים לאחר מכן כריכה, כתעוד של פיסת חיים מתוקה להפליא ואוצר משפחתי שלא יסולא בפז...

בחינוך ביתי אף אחד לא משועבד לנוסחאות ולכח, מאחר והפיד-בק הוא מיידי, ההורה רואה ביחס 1:1 האם הפעוט שלו יודע או לא יודע לקרוא, ניתן בכל עת, לבחור יחד עם הילד שיטה אחרת ללימוד, באם שיטה מסויימת לא הוכיחה את עצמה כיעילה, ניתן לעשות מיקס בין שיטות, להחליף דעות עם המעבדה האנושית הגדולה בעולם, החיים. התייחסות לקריאה כאל לימוד שפה בדרך טבעית, יכולה להיות בכל גיל, אם מפנימים את שיטות "האמהית" בלימוד שפה (ראה באתר), חומר נוסף ניתן לראות באתר מקסים על השפה העברית, כולל השערה מעניינת מאיזה ציורים נוצרו האותיות בעברית.
השפה העברית - הכתב העברי  

תפילת שמע ישראל, מפנה אותנו לנאום של משה טרם מותו על הר נבו, משה מעביר לעם ישראל מערכת של חוקים ומשפטים מורכבים, הפרשות מתפילת שמע ישראל מצוות על עם ישראל, לכתוב את התמצית על מזוזות ביתך ובשעריך, וסביר להניח שאיש לא חושד, שבתקופת ספר דברים, למדו לקרוא ולכתוב בבית ספר, ואם טרם הפצת הדפוס, טרם הפקת כמויות העצומות של חומרי קריאה משובחים, ידעו לקרוא ולכתוב, קל וחומר שאנו בזמן הזה אמורים לדעת לקרוא מגיל אפס, ולכתוב ברגע שאנו יודעים לעשות שימוש מוצק בכלי כתיבה או ביכולת להקיש על מקש של מקלדת המחשב - אגב, התינוק ,שאינו יודע לקורא" יכול לשלוח בקלילות הודעות S-M-S בטלפון הנייד, אחרי תדרוך קצרצר..כתיבה וקריאה בוצעו בעבר באמצעות ציורים שידעו לספר סיפור ברצף, עם השנים, הצטמצם הגודל של הציורים לגודל של האות שאנו מכירים היום, והאינטרנט מלמד אותנו שיש גלגל חוזר בעולם, מעקב קצר אחרי דפי אתר א-ב ב חינוך ביתי מלמד ששבירת פעולות  לרצף תמונות הופך להיות שפה גלובלית כך שאם נכנסנו לאתר איך מכינים בובה והוא כתוב ביפנית, אנו נוכל בהחלט להבין לפי התמונות איך לבנות בובה...בובת אנימציה מלאך דפי צביעה בובות, דמויות, תלבושות, איך מכינים

 

תמונה טובה מאלף מילים יישום.
המצאת הדפוס, אפשרה הוזלת עלויות והפצה מהירה ויעילה של חומר כתוב, בשנת 1658 מתבצעת פריצת דרך מהפכנית בלימודי קריאה ע"י סופר ואיש דת צ'כי מחלוצי הפדגוגיה באירופה:  יאן קומניוס אשר מפרסם אינצקלופדיה לילדים : "העולם המוחשי בציורים - ובסמלים הזמנה לחכמה ולמידה". הטכניקה שלו נמצאת בשימוש עד עצם היום הזה:
ציור אשר מתחתיו הסבר כתוב בשתי שפות, לאטינית כמו ספרי הקודש הנוצרים ושפת המקום. אנו רק שיכללנו את הטכניקה ע"י  פיתוח מצגת, הנפשה או צרוף סרט לטקסט, לא קשה לראות  שאתר א-בין הפטיש לסדן ב בחינוך ביתי, בדפי הילדים,עושה שימוש רחב מאד בטכניקה הוויזואלית המותאמת ללימוד קריאה לילדים, אשר בפועל הינה טובה גם לבוגרים, דוגמא קטנטונת: "בין הפטיש לסדן באתר הנפלא המקושר:  בֵּין הַפַּטִּישׁ וּבֵין הַסַּדָּן = בֵּין שְׁנֵי כּוֹחוֹת מִתְנַגְּדִים מילון ניבים מקסים
א  ב  ג  ד  ה ו ז  ח ט  י  כ   ל מ  נ  ס  ע פ  צ  ק  ר  ש  ת 
ולשאלה: האם יש לכלול ניבים כבר בשיחה עם פעוט, התשובה היא בטח.

כמעט שלא נמצא היום ספרי ילדים, אשר אין בו איורים, המילון בחרוזים של אהוב מנור ז"ל ו 1,000 מילים של וולט דיסני , הם שתי דוגמאות מרהיבות לכך, אולם לצורך כישורי חיים טובים באמת מהזן המאפשר לנו לנתח חוזה, לדעת לקרוא מאזן, להבין הוראות טכניות של מכשיר חשמלי לדעתלקרוא ולהבין תוצאותבדיקה רפואית, תווית מזון על מוצר וכך הלאה, אין די בלימוד צילום דיקלום וקריאה מכנית, אלא, יש להתאמץ ולהשקיע ביכולת לבצע הבנת הנקרא ברמה גבוהה, ואת זה ניתן להשיג באמצעות הפנמת קריאה ככלי חיוני לכישורים חיים מהגיל הרך ולא בלמידת זבנג וגמרנו.

תוצאות המבחן הבינלאומי "פיזה"  מעלות ממצא חמור: שליש מבני 15 במערכת החינוך בישראל, שסיימו תשע או עשר שנות לימוד, אינם מבינים את מה שהם קוראים. במבחן האירגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) שבדק את יכולות התלמידים בהבנת הנקרא, דורגו תלמידי ישראל בתחתית הסולם העולמי, האם אנחנו באמת חכמים פחות? האם אנחנו מוכשרים פחות מאחרים? השאלה רטורית - התפלגות הגאונים חכמים מפגרים בישראל אינה שונה אוכלוסיה אחרת בעולם.  

03-12-2006  מבחנים גילו: בני 15 מתקשים בהבנת הנקרא.למרות ”תוכנית החירום” שהפעיל משרד החינוך, במבחנים מסכמים בבתי הספר נכשלו 4תמטיקה, 42% בהבעה, ו-33% במדעים
למה לימוד הקריאה במוסד זו עבודה סזיפית, מה אפשר להסיק מכך שגם לאחר שהאקדמיה, השטח, המורים, מתריעים על בעיה, המנגנון אינו מוכן לקבל פיד-בק? פרופסור רם פרוסט, חוקר תהליכי קריאה מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, טוען שכבר לפני עשור, הוגש למשרד החינוך מחקר, שהוכיח את בעייתיות שיטת השפה כמכלול, בה לומדים 60 אחוזים מתלמידי מערכת החינוך. לטענתו, אנשי המשרד גנזו את המחקר. פרוסט מוסיף, כי המשרד גם התעלם מדו"ח אמריקאי שבעקבותיו הפסיקו מרבית תלמידי ארצות הברית ללמוד לפי שיטת השפה כמכלול. לדבריו, משרד החינוך גם נמנע ממחקר ומ"איסוף נתונים מדעיים, שיכולים היו ללמד על חומרת המצב". אז מה זה בעצם קריאה בשיטת: השפה כמכלול למה השיטה נכשלה בבית ספר מה היתרונות, מה החסרונות, מי מוביל כיום: מאמר-סיקור מיוחד: ..." מחקרים בנושא קריאה מתורגמים במאמר עם קישור לאתר המקור .לשים לב למחקר שקבע שבמעונות וגנים לימוד קריאה אינו טבעי ואפקטיבי כמו  בבית, כ
8
ב*
מדינת ישראל הפקירה את החינוך בידי מנגנונים, אשר גם לאחר קבלת פידבק שלילי חמור מהמורים בשטח, מהאקדמיה, מההורים ומהתלמידים,  המשיכו ללמד בשיטות הוראה שגויות. כך בקריאה השפה כמכלול שזו לטעמנו, דוקא הגישה הנכונה ביותר החזקה והאפקטיבית ביותר ללימוד קריאה, אלא שהיא פשוט לא מתאימה לבית ספר, שם מורה נאלצת ללמד בעת ובעונה אחת 40 ילדים במקום ילד אחד או שניים, וכן אינה מתאימה לגיל הילד בביה"ס, גיל שבו נסגר חלון ההזדמנויות הטבעי לקליטת שפה. כך היה גם החשבון  בשיטת הבדידים במשך למעלה מ 25 שנים,כאשר שיקולים זרים גרמו למערכת לדהור באור אדום לצומת סואנת, וכך עד היום עם לגבי האנגלית העילגת, שיש לנו כישראלים,  וזאת גם אם רשום לנו שקיבלנו בבגרות  9 ב 4 יחידות באנגלית, חוות דעת בינלאומיות של ארגון כמו OECD שהמחשב מקדם מ-א-ד את הילדים לא מיושם בישראל. וואלה! חדשות - מחשב לכל ילד? לא בישראל

ביקור בדף קטנטנים הגיל הרך,
המוביל לדפים נוספים ולאינספור אתרים ואפשריות מלהיבות, יגלה להורה עד כמה כיף  לגלות, שמעצם השיטוט המשותף עם הילד בדפי אתר א-ב בחינוך ביתי, וכאשר הוא מצייר, צובע, מקשיב לשיר, מצביע, מזהה את הדמויות המסרטים אגדות וספרים, יוצר, הוא  פשוט מתחיל לפענח קריאה ללא הסבר, הילד מוקף בסביבה אוריינית, יודע לזהות את הממתקים האהובים עליו, הדיסקים שהוא רוצה לשמוע הדפים שמעניינים אותו וכך הלאה, כל שצריך הוא לזרום עם המידע הזה ולקדיש לו תשומת לב.

כאמור לעיל בדרך החוזרת על עצמה שתי וערב, שיטת לימוד הקריאה הקלה ביותר,
היא שיטת לימוד השפה הנכונה ביותר: שפת אם. נחזור כאן קצת על מלל לטובת מי שלא קרא את לימוד שפת אם באתר. אנו מדלגים על הויכוחים האקדמים לכאורה, האם שפת אם הינה מולדת, נרכשת, או נלמדת. כי זה לגמרי בלתי רלבנטי לענייננו, ונחרוץ  דין:
אף שפת דיבור אינה מולדת, אם נטיס תינוק שנולד היום בישראל להורים מאמצים סינים, הוא לא ידע מילה בעברית, אלא ידבר סינית.אולם התינוק אינו ממציא את הגלגל אלא נולד עם מטען מובנה של כישורי שפה, הורים אינם מלמדים אותו תחביר, דיקדוק, או כל דרך מלאכותית אחרת ללימוד השפה, והתינוק נולד עם יכולת להגות את כל הצלילים והעיצורים מהן חוברו כל השפות האנושיות בעולם, עד גיל 6 חלק ניכר שמערכת הצלילים הדרושה לשפות אחרות שבה לא בוצע שימוש תעלם.

ההורים מלמדים את התינוק לדבר, בדרך לימוד אחידה בעולם, שפת האמהית (ראה באתר), וע"י שימוש ב"חוקים" ברורים: נימת קול עולה ויורדת, דיבור בלשון רכה, הגזמה רבה בתנועות, הצגה, הבעות פנים "מוגזמות", הצחקה, הצבעה בפועל על הפריטים, ניצול יכולת החיקוי המולדת של התינוק, ניצול הצלילים שתינוק יכול להשמיע עם מפתח הצלילים שקיימים בכל שפה בעולם, חזרה על המלל שוב ושוב, תיקון ללא ביקורת שלילית, בסבלנות, עם מוטיבציה אדירה, לימוד תוך חיבוק, קירבה פיסית, רוך, והמון אהבה ובעיקר, השימוש בפועל בשפה: האנשים שסביב התינוק משתמשים בפועל בשפה. 

"ואז את חתן השמחה, שהגיע לגיל 5 אצלנו בכפר טודרה, מכניסים לבית הכנסת, וכותבים על לוח של עץ, את כל האותיות בדבש, ואומרים לו: לקק, והיתה תורה שבפה. מתוקה כמו טעם של דבש, אצלנו בכפר טודרה שבלב הרי האטלס." כתב: יהושוע סובול  שירה: "הברירה הטבעית."

מה יש כאן עבור הילד? יצירת קישור חזק ומופלא בין הקריאה לאהבה, חיבור ענק בין הכח של הטקס, הסימליות, יום ההולדת,היות הילד הקטן במרכז, כחתן הטקס, ההמחשה הפיסית של האותיות בדבש. הקישור החזק שנוצר בין מתיקות הקריאה לטעם הדבש. בין התורה לקריאה. בין הקבלה של הילד לקהל, מה לקחת מכאן?: כח. טקס. סמל. חגיגה. אהבה. שילוב מופלא של מוח ימני ומוח שמאלי.

מלמדים את תינוק לדבר? למדו אותו גם לקרוא ספרות ואותיות, לוגו מסחרי, סמלים, דגלים, תמרורים, תגיות זיהוי שלטי רחוב, שירים סיפורים, כרטיסיות, דיסק למחשב, בשיטה שלימדתם אותו לזהות איך נראה דינוזאור או מי זו דורה, תינוק מזהה טוב יותר את צבע אדום וכיתוב גדול וברור. כאשר מקראים לו סיפור, יש להצביע על האותיות המרכיבות את המילים ולאמר מה כתוב, כשהוא מתחיל לדבר, יש לאפשר לו "להקריא" מה כתוב. בגיל 3 הילד כבר בשל לבצע קריאה שוטפת אשר היא כמעיין המתגבר ככל שהוא נחשף לחומר כתוב, לא להסס לחשוף אותו לקריאת אנגלית יחד עם עברית.

האם בלימוד קריאה מגיל אפס מדובר  "להעיק על התינוק?" שאלה זו מוכיחה כשל  מרכזי בהבנת מבנה המח, הקישורים במח נוצרים אך ורק מגירוי והפעלה. בין גיל אפס לשלוש זו ההאצה הגבוהה בחיים בהתפתחות המח, שפת האם מסייעת לתינוק וכך גם כל שפה אחרת: ציור, קריאה, מוסיקה, חשבון, אומנות, פעילות גופנית. הטעות המרכזית והנפוצה ביותר בלימוד קריאה, נובעת מדייחנות, הורים דוחים במודע וע"פ הנחיה סמויה של המוסד, את לימוד הקריאה ומנתקים אותו מפיענוח ציור ושפה במקומות שהיה עליהם לקשור קשר אמיץ ופורה. תמונה טובה מאלף מילים, וללא חינוך ביתי: בין שנתיים לשלוש.

 
המחשב עושה עבודה נפלאה בפיתוח הקריאה, כי הוא מבצע מעין אימהית. כמו כן הוא צבעוני, עשיר מאפשר לחזור על הדברים שוב ושוב, מהווה משחק ולא "לימוד",יש הנעה פנימית גבוהה מאד לילד לקרוא כדי להגיע למסך המחשב שהוא מעוניין בו (מהר מאד הוא לומד שאם הוא רוצה את דורה הוא לוחץ על המילה דורה בעברית או dora באנגלית).
למחשב יש סבלנות אינ-סופית, בתוכנה טובה יש פרסים ועידוד לילד ויש אין סוף אפשרויות לחזור על הנושא' מכל כיוון וזווית אפשרית, הכתיבה באמצעות מקלדת המחשב, היא העתיד, והיא גם מלמדת בקלילות את צורת האות, כך שהכתיבה על דף היא בעצם יצירת ציור ביד, בעוד הקלדה על האות במקלדת המחשב הינה פיענוח וזיהוי של האות כציור או סמל וביצוע "הצבעה" על האות..
 
Feely לחץ כאן להדגמת קומפי - מוצר ישראלי מבריק פוגשים ורוכשים ב א-ב לייף מרקט את הקלסיקה הישראלית:  קומפי מקלדת מגיל 10 חודשים   קומפי כולל הדגמת המשחקים  
איתמר בעולם המדע קומפדיה   לימוד קריאה ב 36 משחקים בדיסק אחד.  בייבי קומפדיה 
 
צליל, מילה, סיפור 
אתר אחלה אותיות א-ב + צליל + דף צביעה כתב דפוס כתב יד כתב רש"י
Aleph Hebrew Block Letter - Aleph Hebrew Script Letter - Aleph Hebrew Rashi Letter - Aleph

1

Aleph Sound File Aleph Coloring Page Aleph Flash Card More Information about the Hebrew letter Aleph

אנשים מהשטח: 
תולעת ספרים. מלמדים לקרוא. תובנות נבונות בקריאה צפה כ- HTML  יש לי סוד אני קורא + הקריאה בדף קטנטנים שלנו.
תינוק על ענן לימוד קריאה מגיל אפס בקרו בדף א-ב  של כל השפות  הכולל ויזואלי + הקראה ללימוד אותיות  מילים חשובות כתיבה+ הקראה חיות, 
אברי גוף, כלים, צמחים ועוד. בדף יש פתח לארצות,  דגלים לצביעה ועוד.

דפי צביעה אותיות:   .  אבגדה וזחטי כלמנסע פצקרשת
צביעה אותיות א' צביעה אותיות ב' צביעה אותיות ג צביעה אותיות ד צביעה אותיות ה צביעה אותיות ו    
צביעה אותיות ז צביעה אותיות ח צביעה אותיות ט צביעה אותיות י צביעה אותיות כ  צביעה אותיות ל    
צביעה אותיות מ צביעה אותיות נ צביעה אותיות ס צביעה אותיות ע צביעה אותיות פ  צביעה אותיות צ    
צביעה אותיות ק צביעה אותיות ר צביעה אותיות ש צביעה אותיות ת      

 ך דף צביעה כ סופית

 ם דף צביעה מ סופית

 ן דף צביעה נ סופית

 ף דף צביעה פ סופית

 ץ דף צביעה צ סופית

 אותיות סופיות

   
אותיות בודדות האותיות כאן נועדו להכרת האותיות. סט פונטים נוסף: אותיות א-ב לצביעה:
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת
אותיות א-ב צביעה
א-ב  כל האותיות יחד.
Number StarIt Was GoodThe Hebrew Vowels
At the RestaurantA Picnic with FriendsAround the House
כתיבה = ציור = יצירה כל אחד יכול לצייר - כל אחד יכול לכתובא-ב ב חינוך ביתי ממליץ: הילד מתחיל לכתוב?  אל תאלצו אותו לבצע "כתיבה תמה", ובטח ובטח שמומלץ שלא לאלץ אותו לכתוב על דף עם שורות, תנו לו דפים חלקים, וכל מיני מכשירי כתיבה [עיפרון, עט, טוש עבה, טוש דק מכחול עם צבע גועש, בגילאים הקטנים שיכתוב בכלל ללא מכשירי כתיבה אלא עם האצבעות על משטח חלק באמצעות צבעי ידיים, קטשופ , סבון, קרם ידיים וכדומה,] ככל שהילד יכתוב יותר על דף לבן וחלק, כך יפתח יכולת ליצור פרופורציות, להבין מושגי גודל, לכתוב ישר ולא עקום, מעניין לציין שילד שיכתוב כך יפתח מיומניות דיוק גבוהות יותר מילד שאולץ מלכתחילה לכתוב בין השורות בכתיבה תמה. כתיבה היא תרגול, ו"הכתיבה התמה" האמיתית היא מה שמח הילד יכתיב לו ככתב יד אישי שלו, כל גרפולוג יודע שאין שני אנשים עם כתב יד זהה כמו שאין שני אנשים עם מוח זהה, מדובר על ,השקעה" גדולה לכאורה עקב "בזבוז" דפים בטווח קצר, אך זו השקעה פנטסטית בילד לטווח הארוך ששווה בהחלט.  ואם נוח יותר לילד לכתוב עם דפי שורה? כאן יש דפי אותיות א-ב
עם נייר שורות:
אותיות פאני יצחק.doc
 אותיות מקווקוות           די .נט
אותיות דפוס מקווקוות  די .נט
אותיות עבריות כתב יד  די .נט
 אנימציה לכתיבת אותיות א-ב בעברית  בכתב דפוס ובכתב יד
חיות ח באותיות איור  שוש.מבחנויות הצעצועים ומכשירי הכתיבה יש עשרות מוצרים כגון שבלונות, מגנטים, כרטסות יפות ועוד, המסייעים להכרת האותיות ומובילים את הילד לקריאה קלילה, כל אמצעי הגורם להמחשה ומסייע, מבורך
בכל מקום בו קוראים את המלל הזה יש מחשב.. מקלדת המחשב היא אמצעי המקל מאד על הפעוט.

ללמוד לקרוא יחד עם פענוח תמונות: A-Z 
 לדעת לקרוא מגיל אפס O-Z   לפענח קריאה מגיל אפס  I-N   לקרוא מגיל אפס כחלק אינטגרלי בלימוד שפה  A-H
A-H                            I-N                                             O-Z

 

טיפ: את האותיות והספרות לרשום באדום על לבן זה הפורמט הנח ביותר לעין התינוק. טיפ 2 מוסיקה מרגיעה מצליחה לגרום להטמעת מידע כמעט  ללא מאמץ וכך גם ריח טוב, קירבה והרגשה נעימה של סיבה מטפחת.

קמץ א' - אה 
כל התוכנות הטובות כוללות את השיטה הזאת. ניקוד ע"י הרובוט בתפריט
כלים

לקרוא באתר 
דף כישורי הרקע של הלמידה
 
לשים לב לטוני בוזן.*


חשבון ומתמטיקה

Ynet "בשביל מה הסיוט הזה?" - מחשבים

מעשה בפ' סופית התיבה המזמרת  אלתרמן
אלתרמן מעשה בפא סופית
למה כל אחת  מהאותיות חשובה ואי אפשר בלעדיה
איך מפתח האותיות יוצר שפה כתובה?
קישור ל שיר מעשה בפא סופית


שלומית מלמדת
קריאה כתיבה וחשבון

    אתר לזכרה של שרה אלרם
לימוד קריאה מהיר
 ב 6 שלבים

6

 5

4

 3

 2

 1

איך למד רבי עקיבא, גר, רועה צאן, שהיה אנ-אלפבית,לקרוא בגיל 40? המדרש מספר, שרבי עקיבא התלווה לפעוט שלו בן ה 3 כשלמד הפעוט את אותיות הא-ב, למד רבי עקיבא יחד איתו יד ביד את האותיות עד ששלט ברזי הקריאה, מה ניתן להבין מכך,
* שחלון ההזדמניות בגיל 0-6 היה ידוע לחכמנו מקדמת דנן, שלימדו את האותיות כבר בגיל 3 ובגיל 5 הילד היה מסוגל לקרוא את התורה,ובתקופה שקריאה וכתיבה לא היו נפוצים כפי שזה היום. ושיש חלון בינה בגיל 40 כפי שנאמר בפרקי אבות: גיל 40 לבינה.
* הדרך ללמוד שפה חדשה, ולא משנה באיזה תחום השפה הזאת: שפת דיבור, שפת ריקוד, שפת מוסיקה, שפת מתמטיקה, ציור, פיסיקה, מחשבים, כימיה וכך הלאה,עוברת דרך היכולת להיות ילד פעוט, נקי וחף מהחשש להראות "לא חכם", פעוט מסוגל לשאול את אותן השאלות שוב ושוב, עד שיקבל תשובה שתניח את דעתו,או שיחליט שאנו לא מסוגלים לענות לשביעות רצונו... יש לפעוט יכולת מדהימה, להטיל ספק ולתהות האם באמת כך צריך להיות.. פעוט מטבעו הוא סקרן, חקרן,
צמא לידע, שווה לשמור על התכונה הנפלאה הזאת, כל החיים ולתעל אותה למקומות נבונים.

"מכל מלמדי השכלתי" זה א-ב בחינוך ביתי , שהרי בחיים אין משרה נצחית של מורה ותלמיד.
הילדים המדהימים שלנו , מלמדים אותו בכל יום, בלי לדעת שהם מלמדים, חומר שלא יסולא בפז..

קריאה היא שער הדעת והוכח שגם בעלי פיגור מסוגלים לקרוא. אך קריאה אינה שער הדעת היחידי ויש דרכים לעקוף קריאה, שכן אנשים מסויימים מתקשים בקריאה וכתיבה או שעקב בעיה במאור עיניהם קשה להם להתרכז בקריאה,גם כאן אין להרים ידיים, ואפשר לחזק חושים כשמיעה - יש תוכנות נהדרות המאפשרות הקראת טקסטים,

הקראת המוקלד 

 הקראת טקסט

 הקראת טקסט

text-to-speech,
המחשב מקריא בקול אנושי כל טקסט

 הקראת טקסטים
יונה עם עלה של זית - סמל למונח מופשט, שלוםלכלול שילוב ויזואלי - איורים וצילומים, לרבות איורים הממחישים רעיונות מופשטים,
שפת הסימנים אשר עוקפת קריאה ושמיעה וכמובן שגם חוש המישוש יכול לסייע. חיזוקים חיובים, מעוררים יכולות מופלאות לגעת בפוטנציאל האנושי הקיים בכל אדם, בעוד התניות שליליות, מזיקות בטווח מיידי וארוך,  ועושות שמות ביכולת לימוד, במיוחד השוואות בלתי חכמות בעליל נוסח, למה ההוא למד כל כך יפה ואתה לא, למה את אף פעם לא מצליחה כך וכך.. וכך הלאה ביטויים, שמבוגרים נוטים לפלוט, או גרוע מכך, להביע אכזבה ע"י שפת גוף, הבעות פנים או טון דיבור.
לימוד קריאה מגיל אפס, עוקף בדרך קסומה ובלתי מודעת גם התניות שליליות וטרוניות.
לא מאמינים? צלמו עצמכם בוידיאו, מלמדים תינוק בסבלנות אינסופית ובחן רב איך "עושה פרה" ואח"כ איך אתם מלמדים לחילופין ילד או מבוגר שלא מבין עניין בתוך שניות..
 

+ שלח משוב
תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים