חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> לימוד בחינוך ביתי >> כישורי הרקע של הלמידה | מפת חשיבה
 

Google

40 שבועות של עובר ברחם מח ימני מח שמאלימסע מופלא של 40 שבועות [אפשר ללחוץ על כל שבוע במפה הזאת לראות את העובר ולקבל הסבר באנגלית].
כל שלבי ההתפתחות מביצית אחת מופרית, השטה לה במים המוגנים של הרחם, ועד לתינוק שבא לאוויר העולם, מצוייד בטרליון תאי מח, תאים אשר משלב זה ואילך, ילכו ויעלמו לבלי שוב, ומבלי שיבואו תאים אחרים במקומם..
החשיבות העצומה שלנו כהורים, בהדרכת תינוק, היא בעצם ביכולת שלנו לסייע לו, ליצור את הקשרים במח, אותה מפה מסועפת להפליא הקושרת בין חלקי המח מרגע לידתו של התינוק, מפה שהיא בעלת חשיבות מכרעת לחייו.
*

את המסע שלנו נתחיל בנסיון לשפוך אור על הבנת תהליכי החשיבה והלמידה, מהבסיס, כיצד אנו קולטים חומר בזיכרון, איך אנו מעבירים אותו מהטווח הקצר לטווח הבינוני ולטווח הארוך. כיצד אנו מעבדים את החומר, איך מניחים את היד על הנ.צ. המדוייק מתי אנו לומדים ללמוד, לעומת למידה פאסיבית, מחקרים הוכיחו את מה שכולנו יודעים היטב: חומר המשעמם את הלומד, "נכנס ויוצא" ללא השארת עקבות, כך, שיש כשל בסיסי עמוק ומובנה בשיטת הלימוד במוסד, שאינה מתחשבת כלל בכישורי הרקע של הלמידה. 
*
אנו נעמיק באתר את הידע בנושא התפתחות המח, מהשלב העוברי עד לגיל 6 לילד ממוצע, ועד גיל 11 למחוננים, ונבין כיצד אנו יכולים לסייע לתינוק שנולד לממש בפרק הזמן הזה, את הניצול האופטימלי של התפתחותו.
פרק מיוחד יוקדש לחוש היחידי העוקף את הצורך שלנו לפרש את המידע הנקלט ע"י החושים ולתרגם אותו, חוש הריח. חוש זה שהינו העמוק והקדום ביותר אצל האדם, ומסוגל לעבור מיידית לזכרון ארוך טווח,  אינו זוכה בכלל להתייחסות בדרכי לימוד על אף חשיבותו העצומה.
*
פאולר חקר 23 מבעלי מנת המשכל הגבוהה ביותר מהגאונים שחקר טרמן, וגילה כי הצטיינו ביותר תחומים הקשורים לאלה שזכו לגירוי הרב ביותר מינקות מוקדמת ועד גיל 5. נוסף לגירוי ללמוד, נדרש טיפול אוהב, שהוא רכיב חשוב ביחסי הורה-ילד אצל רוב הילדים הקטנים. קלארק-סטוארט הראה כי התפתחות קוגניטיבית לשונית וחברתית הייתה קשורה בצורה משמעותית בטיפול אימהי.
**
את מירב החומר שמלמדים אותנו במוסד בדרך של הרצאת המורה מול כיתה אנו מוחקים מהזכרון, מחוסר עניין ומוטיבציה, "הגזר", אותה תעודת הבגרות אחרי 12 שנות לימוד, שרק 44.9% זכאים לה, אינו גורם להנעה אישית ומוטיבציה ללמוד באמת. החדשות הטובות הן שהזכרון שלנו ניתן לשליטה ואימון ויש לנו יכולת מדהימה לשפר את הזכרון,
ברור שלא נגיע כנראה לרמת הגאון מוילנה, שידע את התנ"ך מהסוף להתחלה משמאל לימין, וגם לא לרמה הנפלאה של ערן כץ  שיאן גינס שהוא משלנו, שספריו מצויינים להבנת תהליכי למידה וזיכרון, ויש לתת לו מקום של כבוד גם בעניין הביקורת המנומסת שהוא משמיע על שיטות הלימוד במוסד החינוכי.
*
תהליכי הלימוד בחינוך ביתי ספונטנים, ומתוך החיים, הם באים אלינו ע"פ תזמון החיים גירוים ושאלות ובעיות שיש להעניק להם פתרון בזמן אמת, זו הסיבה שאנו "יודעים" את החומרבאופן אינטואטיבי, כל מה שנכנס לזיכרון שלנו נמצא שם, אך כל מה שנכנס לשם מתוך עניין, עצמה רגשית, בנפש חפצה, מתוך סקרנות, בפעולתחקר בנוסח "יגעת ומצאת תאמין" ישאר שם ואף ניתן יהיה לשליפה בקלות מהזכרון כבסיס לקליטת חומר נוסף או להעמקת חומר קיים.
*
ברגע שאנו מאבדים חלילה את הזכרון שלנו, איבדנו בעצם את מה שמעצב את ההכרה שלנו. קרא כאן על מבנה הזכרון 
צפה כ- HTML ועל חקר תהליכי חשיבה הזיכרון והמח. ראה בארץ הדעת הפרעות זיכרון .  צפה כ- HTML קינסולוגיה והמח   האם ניתן לאגור ידע לזכרון מבלי לשתף את הבינה?, בהחלט כן. איסוף ידע ללא יכולת אנליטית לנתח אותו, להבין את מפות החשיבה, את הלינקים, הקישורים, לאן מוביל החומר הזה, למה הוא קשור, באיזה קונטקסט הוא יקבל משמעות אחרת, איך אם נצרף אותו לחומר אחר נוכל לקבל חומר שלישי, בנושאים אלה אנו מבססים את עיקר הטענות כנגד שיטות הלימוד במוסד כיום.
לימוד חומר לצורך מחסן זכרון ללא יכולת ליצור את הלינקים. את מפות החשיבה אשר יקנו לחומר ערך מוסף. דוגמא מרתקת מהיהדות ניתן לראות בתקופת התנאים, כאשר תנאים בעלי זיכרון פנומנלי, היו "ספרים חיים" בהעדר הדפוס, ותפקידם היה לדקלם את המשניות עבור החכמים האנליטים. 
ההבדל בין ריענון זיכרון מודחק, לבין הוצאת המידע באמצעות היפנוזה.


.

מבנה המח: שתי המיספרות, כל אחת מההמיספרות מחולקת ל-4 אונות. האונה הקדמית: אחראית על הדיבור, החישה והקישורים של הפעילות המוטורית. האונה הצדדית: אחראית על המידע השמיעתי ומשמעות המילים. האונה העורפית : אחראית על המידע החזותי. אונת הקודקוד: אחראית על המידע החושי.  
   
פרופ' בועז פורטר  טוען ש
 
 
ישנם הבדלים ברורים בתפקודי המוח של ילדים הגדלים בסביבה נורמטיבית וילדים הגדלים בסביבה מזניחה, ילדים אשר גדלו בסביבה מזניחה אינם מראים פעילות רגשית דומה לילדים רגילים בהם ניתן לראות פעילות רבה באזורים אלו.

בבדיקות פיזיולוגיות המראות את התפקוד המוחי (PET), ניתן לראות כבר בגיל הרך הבדלים ברורים בתפקודי המוח באזורים מסוימים אצל ילדים הגדלים בסביבה נורמטיבית לעומת ילדים הגדלים במצוקה קשה, כמו בבתי יתומים.

לטענת פרופ' פורטר, התמורה עבור השקעה כלכלית בגיל הרך היא פי שמונה לעומת אותה תמורה המתחילה בגיל מאוחר יותר. פורטר פנה למשרד האוצר בדרישה להפנים את הנתונים ולהשקיע בגיל הרך יותר על מנת להרוויח בטווח הארוך. לדעתו, הראייה הכלכלית כיום, הינה מוטעית.

פורטר הוסיף ואמר כי עד גיל שנתיים קיימת עדיין אפשרות לשנות את החיבורים בין תאי המוח, ולכן ההשקעה בגיל זה היא ההשקעה החשובה. המסר הוא שניתן למנוע בעיות כבר בגיל הרך בהשקעה הנכונה. ההשקעה צריכה להיות בהורות, ולא רק בתחום הבריאותי. לדבריו, יש לדאוג לעודד את התפתחות השפה על ידי עידוד קריאה, השקעה בזמן איכות עם הורים, פיתוח מרכזים להורים וילדים ועוד.
 
 


*
תירגום ועריכת אסטרטגיות למידה  

אונברסיטת י-ם כישורי הרקע של הלמידה
ד"ר מודלינגר מאונברסיטת ירושלים העלתה את חומר כישורי הרקע של הלמידה לאתר באונברסיטת י-ם כדרך לנסות ולהסדיר את בעיות הלמידה של תלמידים, מה שקרוי בלשון העם "בעלי ליקויי למידה" , אולם החומר מובא כאן לא כעזר לליקוי למידה אלא לכל אדם אשר רוצה להבין את תהליכי הלמידה כדי  למצוא את הדרכים לשפר את הלמידה הטבעית והמלאכותית בתנאי דחק. לשים לב לפרקים הרלבנטים בטבלה המוצגת וגם תפריט שני משמאל ולביבליוגרפיה המפנה הלאה. ובעיקר ל
מילון מונחים של ד"ר מודלינגר לגבי כישורי הרקע של הלמידה.
 

ניתוח תהליכי הלמידה כעולה מחומרים לעיל, בתוספת הידע הרב על מבנה מח האדם, מבנה הזכרון, דרך לימוד שפת אם, מצטרפים למחקר שנערך אונברסיטת בן גוריון וחשף יכולת מדהימה של תינוקות בגילאי 3 חודשים עד 9 חודשים לדעת אינטואטיבית חשבון, כל אלה מלמדים אותנו שהשיטה מהמאה ה 19 של מורה העומד מול כיתה של 30-40 ילדים ומנסה בצורה מילולית "שהכל נעשה בדברו," להבדיל, להעביר אליהם מידע, הינה שיטה לפיתוח אינטלגנציה פאסיביתבלבד, שיטה אשר מתעלמת ביודעין , מכישורי הרקע של הלמידה, שיטה זו מתעלמת מהמבנה הטבעי של המח, מתעלמת ממבנה הזכרון, מדרך צריבת המידע במח במעבר מזכרון טווח קצר לזכרון טווח ארוך, מאחר ולא מדובר על תורות חדשות אלא על חומר גלוי וידוע לכל, יש לבצע בדיקה אופרטיבית מה העילה לכך, שכיום במאה ה 21, ממשיכים עדין ללמד את הילדים במוסד באמצעות השיטה הכי פחות מותאמת לכישורי הרקע של הלמידה.

ריבוי אינטלגנציות
דורה dora
דורה dora
dora the explorer  דורה
אינטליגנציות מרובות - אסטרטגיות הוראה ולמידה*
 dora the explorer מגלים עם דורה
מי שמיישמת הלכה ולמעשה את שיטות פרופסור גארדנר לפיתוח אינטלגנציה רב תחומית היא סידרת הטלוויזה עתירת הפרסים הביינלאומים "מגלים עם דורה", דמות הילדה המצויירת בעלת עיני השקד החומות המדהימות, עוברת בכל פרק של מגלים עם דורה הרפתקאות שונות אשר תכליתן ללמד את דורה להתמודד עם מטלות לשוניות, מתמטיות-לוגיות, מרחביות-ויזואליות, מוסיקליות, בינ-אישיות, תוך-אישיות, תנועתיות-גופניות ונטורליסטיות, כמו כן מלמדת דורה את צופיה בכל פרק מילים משפת האם שלה ספרדית, היא עושה זאת בחן רב במהלך טבעי של הפרק כך שהיא פשוט מלמדת בלי מאמץ אוצר מילים בספרדית קהל יעד אשר מרוחק מאד מהשפה והמנטליות.

ההתפעלות החוקרים מהכשרון הטבעי לשפת המתמטיקה
לשפת הציור לשפת הגאומטריה, לפיענוח מפה מדגים
קבעון  והתייחסות בביטול לעבר,כאילו כל המדעים האלה הומצאו במאה
ה 20 במוסד.

אין צורך בהשכלה כדי לדעת גיאומטריה 21 בינואר 2006, 8:11 מאת: מערכת וואלה! מחקר חדש מגלה כי היסודות הגיאומטרים טבועים במוח האנושי, ברשת ה-BBC דווח כי הנבדקים קבוצת ילדי המנדורוקו החיה באזור האמזונס, ולא למדה כלל במוסד, הצליחה לפתור בעיות בגיאומטריה באותה רמה של ילדי מוסדות.
הילדים באמזונס עשו שימוש ספונטני בקונספטים גיאומטרים כמו נקודות, קווים, קווים מקבילים, והצליחו לעשות שימוש במפה גיאומטרית כדי למצוא מטמון", אמרו מנהלי המחקר. "התוצאות שלנו מראות כי גם בהעדר חינוך, הצורות הגיאומטריות מאוד ברורות", הוסיפו. ואנו אומרים, נו באמת, צריך מחקר לשם כך, האם משחקי הילדות שלנו לא היו מושתתים על גאומטריה מתמטיקה, פיסיקה, ראה משחקים לא וירטואלים באתר.
כיף כפל לוח הכפל ללמוד את לוח הכפל ע"י שירים
כפולת 8 - תגידי לי שמונה

איך לומדים את לוח הכפל? שרית סרי-ברוך חיברה בקלטת "כיף כפל" בדרך מקורית, מח ימני למח שמאלי, את הרציונאלים של לוח הכפל, העבירה שרית לחגיגה ויזואלית של פסטיבל, אותו מנחה אברי גלעד, כל כפולות לוח הכפל ,כולל 1 ואפס הולחנו בצורה קלילה, את השירים מבצעים ילדים [כן, ראינו גם ב net ביקורות אכזריות בסגנון למה הילדים מזייפים, והתשובה שלנו לנרגנות הזאת היא:  ככה.] השירים קליטים, נעימים, אברי מטפטף לאורך הקלטת שוב ושוב את המנטרות:  "כפל זה  בסך הכל קיצור של חיבור" בקיצור, תוך זמן קצר, ילדים מגלים בקיאות מפלגת לכת בלוח הכפל, ויש בונוס חמוד, בכפולה של ,10 מתי סרי והבת שלו  עם 10 משפטים מעצבנים, שמורים אומרים. [חמוד]
דוגמא מקסימה מכיף כפל: איך לומדים את הכפולה של 8? כפולת 8 - תגידי לי שמונה

 

עוד
על ליקוי למידה
ראה באתר. 

החינוך הביתי מבטל  קטגוריית ליקוי למידה בטח את אלה שהם מהזן שנועד להקל בבחינות, בהעדר התכנסות בת 30-40 ילדים  והשוואה תחרותית בכיתה עם צורך לבצע מיטת סדום, כל מי שקצר יאיריכו את רגליו ומי שארוך יקצצו אותן, כל ילד ילמד את החומר שלו בקצב שלו, על פי זיהוי הזכרון הטוב ביותר שלו (חזותי,שמעיתי,חוויתי) עם יחס חונך 1:1 ולפעמים 2:1 הוכח באופן חד משמעי שללמוד איך ללמוד חשוב יותר מהנושא הספציפי שאותו לומדים, אם לאדם יש את החופש ללמוד נושא שמעניין אותו בלי לעבור "לעיסת חומר" ע"י אחר, הגינוס היהודי


מפת החשיבה

טוני בוזן מסביר כיצד מתפתח מח האדם, כאן ניתן למצוא הסבר פשוט למה אח אחד יכול להיות מבריק ואחר בינוני ומטה גם אם הם "אכלו מאותו מסטינג", כאן ניתן להבין כיצד ציור מוסיקה ומתמטיקה הם שפה כמו שעברית אנגלית וצרפתית הם שפה, כאן ניתן להבין את הקשרים האסוציאטיבים שיוצר המח האנושי וכיצד בעצם ניתן להעצים את המח כמעט ללא גבולות. מפות החשיבה של טוני הם טכניקה מופלאה לכל אדם לכל בית לכל עסק לכל התחלה של התמקדות בנושא מסויים שכן כפי ציינו בעבר כל נושא מוביל למליון קשרים ונושאים אחרים.
מהי מפת החשיבה של טוני בוזון   mind mapping

מהם הקשרים הנבנים במח ימני ושמאלי  איך גורמים למוח לעבוד במקביל בשתי ההימספירות.

טוני בוזן אינו איש חינוך ביתי ונושא החינוך הביתי בכלל לא עולה בספריו או באתר שלו, אולם בוזן מותח ביקורת נוקבת על דרך הלימוד השגויה במהלך המאה ה20 הממדרת את הילד מהחיים למקום סגור, ממדרת ילדים לפי שכבת הגיל שלהם, ממדרת ידע, מקטלגת אותו בהתעלמות ממפות החשיבה האסוציטיביות ובהתעלמות מדרך קיום קשרי ההצפנה במח, מעודדת את האינטלגנציה הפאסיבית ע"ח פיתוח אינטלגנציות חשובות אחרות בדרך חתחתים הנוגדת את המבנה הביולוגי של מח האדם. כמו כן מעלה בוזן ביקורת חריפה על תפיסות מושגיות שגויות כגון : אי הבנת  מהות הכישלון להצלחה, אי הבנת מהות החיקוי וההעתקה לתהליך הלמידה, השפלה, הפחדה יצירת נגנוני הדחקה,ועוד. אין היום בנמצא ספר הדרכה אשר מוביל את הכיוון החזק של פיתוח אדם בעל אינטלגנציה רב תחומית טוב יותר מספרו של טוני בוזן. כספר אמריקאי עם נוסחה מסחרית להיות רב מכר יש את ההצגה האמריקאית המוכרת של "ראה נסיון של כך וכך" וטכניקות עשה כך וכך, ואין כמובן לקבל את הכל כתורה מסיני. אך אנו נעלה כאן בהקדם את התובנות החדות להפליא  של טוני, והדרכים המופלאות לגרום לתינוק, לפעוט ולילד לפתח מח בדרך שבו המשפט: "תפסת מרובה לא תפסת" יהפוך להיות "תפוס ככל יכולתך", תתפרס על כ-ל תחום שרק אפשר, אם תאהב משהו, תתעמק בו יותר, תהפוך אותו אבן על אבן, כמומחה, אבל שיהיה לך ידע מושג כללי רחב ככל האפשר ובכל תחום, נוסחה לחיים טובים, יישומים בקרוב.
חשיבות הקישורים במח
מח ימני מח שמאלי
דניס גרליק (Garlick, 2002) טוען כי במוחו של אלברט איינשטיין נמצאה רמה גבוהה בהרבה של קישורים בין נוירונים, לעומת מספר הקישורים במוחו של אדם רגיל. טענתו מחוזקת על ידי ממצאים כי אצל סובלים מפיגור ישנה התפתחות מאוחרת ומוגבלת של קשרים בין נוירונליים במוח.

מפות חשיבה
בעולם המחשב

את הרציונאלים  של מפות החשיבה מיישמת גם תוכנת מחשב חכמה,  דוגמא למפת חשיבה 

טוני בוזן  מפת חשיבה
וידיאו טוני בוזן

הורים וילדים - סרט וידיאו קצר ומרתק של טוני בוזן, פיתוח יצירתיות

מהי למידה? במושגים מעולם המחשב.

"העונה על המבחן עובר תהליך של שליפת אחזור האינפורמציה ממוחו. הטבעת החומר הנלמד אל המוח דורש קידוד Encoding- מעבר מצורה פיסיקלית חיצונית (אור, קול) לצורה פיזיולוגית פנימית (שינויים כימיים ב-RNA, או גם פעילויות חשמליות במוח). תהליך השליפה הוא הפוך, פענוח (Decoding) - מעבר מצורה פיזיולוגית פנימית לצורה פיסיקלית חיצונית, כתיבה, סימון או דיבור. בכל מעבר כזה ישנו איבוד מסוים של החומר. תהליך הלמידה עצמו המתחולל במוח (Recoding) הינו שזירת קשרים אסוציאטיביים במוח. אבן זוהר טרנספורמציה של ציוני בחינות פורסם ברבעון "מידע".
 הדף בעבודה.  
תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים