חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> מידענות הסבר >> מידענות -האוטודידקט
 
Google

האדם חוקר ומגלה את הסביבה שלו כתופעה פסיולוגית מולדת שהרי כל חיה בטבע פועלת כך,
אנו רואים את התינוקות סביבנו בודקים בכל החושים הקטנטנים שלהם את הסביבה הקרובה, ומהר מאד מפתחים את היכולת לחקור לגלות ולדעת גם עולמות שלמים של ידע ומידע אשר אינם חיונים בהכרח לצורך הקיום, ואינם נמצאים בהכרח בהישג יד השמש הירח והכוכבים, עד לספירות גבוהות של מדע ותרבות.

 הגדרת אוטודידקט מתוך ויקיפדיה:
אוטודידקט ("לומד מעצמו" בעברית) הוא אדם שקנה את ידיעותיו והשכלתו על ידי עצמו, או מישהו בעל התלהבות לחינוך עצמי.
 

בית הספר מעצם היותו, נאלץ לחנוק את הסקרנות הטבעית של הילדים, ואת היכולת הנפלאה שלהם לקפוץ אסוציאטיבית מנושא לנושא, שלא לדבר את חוסר האפשרות הטכנית והעניינית להשיב לשאלות של 30 עד 40 ילדים. המורה אינה פועלת בחלל הריק, יש לה תוכנית לימודים פדגוגית שלא היא המציאה, ברוב המקרים היא מעבירה את הנושא הזה כבר בפעם האלף, חלק גדול מאד מהזמן שלה מוקדש לבעיות משמעת "וחינוך" לכאורה, שהם יותר מינהלים מאשר חינוך ברמה העקרונית של מוסר גבוה, ואין בהם ערך רב בחיי בוגר שלא עתיד להיות פועל בבית חרושת:
שב בכיתה. אל תקום. אל תדבר. מה זה שייך לנושא שלנו. מה מצחיק אותך. וכך הלאה. וזאת בעת שלימוד יעיל, מחייב רצון ללמוד, שהרי לימוד ללא נפש חפצה הוא לימוד טכני ועקר שנמחק כמעט ללא השארת עקבות בזכרון, בדיוק כפי שקרה למרבית החומר עליו נבחנו בעצמנו.
*
האם המורה היא קוסמת שתהייה לה אפשרות להביא 30 או 40 ילדים למצב שבו במקום מסויים ברגע מסויים הם ירצו ללמוד נושא מסויים, בדרך שבה המורה מדברת בקצב אחיד לכולם, והחומר שייך לתחום ידע מוגדר שאינו מאפשר סטיה רבה לסיפוק הסקרנות הטבעית העולה כשהנושאים קשורים זה בזה. גם אמצעי המחשה שברשות המורה מוגבלים בלשון המעטה, וכך בית הספר מוביל בשביל עיזים צר את התלמידים כדי "להספיק" את החומר.

 

הסקרנות וקשירה רב תחומית של ידע הם ארגז הכלים הראשי של האוטודידאקט, הם אלה המובילים אותו להעמיק ידע למצוא מקורות נוספים לחשוב על החומר שקרא ולבדוק במה הוא יכול לתרום לנושא ועוד בספר המרתק E=MC2 מתוארת הדרך המרתקת שבה איינשטיין צירף תחומים שאיש לא קישר בינהם, כדי להרכיב את הנוסחה, אינשטיין הרי לא המציא משהו חדש, הוא לקח תחומי ידע וגיבש אותם לנוסחה אחת ששינתה את פני האנושות. אם בעבר מרבית אוצרות הידע היו בספריות או בגילדות ספציפיות ללא נגישות סבירה לקהל הרחב, הרי כיום ניתן ללמוד כ-ל תחום משולחן המחשב בבית. כ-ל שצריך זה איקיו סביר, יכולת לבצע הבנת הנקרא, כח רצון ונפש חפצה.

החינוך הביתי בהיותו ביחס חונך של 1:1 2:1 או לכל היותר  1:5, כשיש להורה מחוייבות גבוהה מאד כלפי הילד ולא כ"עבודה" שלו, ולא בהתיחסות אליו כאל ילד אחד מתוך 30, כשבשנה הבאה יהיו עוד 30 "חכמולוגים" כמוהו ובשנה שאחרי גם. ההורה נמצא בהתנסות ראשונית עם הילד, וזאת בניגוד למורה אשר מלמד את החומר הזה ויודע איזה שאלות חוזרות על עצמן בכל כיתה, מספר את אותן בדיחות שחוקות ויודע שהפנים מתחלפות כל שנה והוא תקוע במקומו כמעלה גירה את אותו החומר.

החינוך הביתי אינו שולל לימוד מובנה או צורך במורה,
הטענה היא, שיש הבדל עצום בין לימוד באמצעות הקשבה להרצאה שבה המורה מעביר חומר ידע מובנה, לצורך בניית אינטלגנציה פאסיבית, לבין תהליך למידה שבה הלומד מפעיל את עצמו ומחולל גם את המניע ללמוד. החינוך הביתי אינו מגביל את הילד בזמן במקום ובתחום ידע ספציפי, וכך יכול ההורה לעודד את הסקרנות הטבעית של הילד, ולסייע לו לעבור מנושא לנושא גם בדרך אסוציאטיבית ולבדוק חטיבות ידע שלמות, בצמוד למידענות שהאינטרנט משמש לה קטליזטור. אין בכך סתירה ללמידה לעומק, שכן ילד אשר מתעניין בנושא מסויים חוקר אותו ולומד אותו לעומק בצורה מדהימה. הגאון מוילנה טען שרק מי שלימד אותו את א-ב דייק, כלומר אם לאדם יש את היכולת לקרוא הוא מסוגל לחקור לגלות ולדעת הכל. ההחלטה על אילוץ ילדים ללמוד במשך 12 שנים היא החלטה פוליטית. ברגע שיודעים שיש חלופה, ניתן לתכנן את החיים אחרת, ולהתפתח וללמוד בכל עת. מוסדות אקדמים מעדיפים סטודנטים עם אי קיו גבוה על בעל תעודת בגרות מבריקה. שכאמור ניתן בפרק זמן קצר להשלים אותה.

שפע האתרים הפותחים את שערי הדעת חינם אין כסף בפני צמא הדעת יעלו כאן באתר האתר ויגרמו גם להורה את הניצוץ הקטן הזה של  האפשרות ללמוד לדעת ולהרחיב את הנפש, והטענה המרכזית היא שהאדם יכול וצריך ללמוד בכל גיל. הנה דוגמא אחת מדהימה: האתר אוטודידקט - ללימודים חינם ברשת

איתן הינה עמותה אקדמית לקידום החינוך הטכנולוגי והשימוש בתשתית האינטרנט לצרכי פיתוח תכנים חינוכיים ובעלי ערך לציבור, בדגש רב על השפה העברית. כמו כן עוסקת העמותה בפיתוח מערכות חדשניות בסביבת האינטרנט. מאות סטודנטים מכל רחבי הקשת האקדמית במדינת ישראל על פיתוח מאות אתרי לימוד מתוקשבים, הידודיים (אינטראקטיביים) בנושאי מחשבים, אינטרנט, גרפיקה והנפשה, מתמטיקה, פיזיקה ועוד. מרב האתרים מקוטלגים בכתובת http://vlib.eitan.ac.il ואלו שפותחו תוך שימוש במערכת פיתוח התוכן ללמידה של איתן נמצאים בכתובת http://study.eitan.ac.il  למידה מהנה.

המשך בהקדם, איזה מקצעות דורשים רישיונות סטטוטורים, אזה מקצועות דורשים דרישות סף, ועוד.
 

 

 


תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים