חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> כישורי חיים life מעגל החים מלידה ועד סיום
 

א-ב בחינוך ביתי מעגל החיים - כישורי חיים life

והחיטה צומחת שוב
קציר חיטים
זרעי חיטה
כאשר חקלאי מגדל חיטה, הוא מעוניין בתוצר הסופי, החיטה, אשר הכמות והאיכות שלה, תקבע כמה כסף הוא יקבל בעבורה בסופו של התהליך. הרווח של החקלאי הולך ומתעצם, ככל שסכום הכסף שיקבל בעבור החיטה כתוצרת סופית, יעלה על ההשקעה שלו בכסף ובשווה כסף, בגידול החיטה:  החקלאי מתמחר את תהליך עיבוד הקרקע, הזרעים שרכש, כמות המים שהשקיע בגידול, הזמן המושקע, הידע המקצועי בגידול, כח האדם, עלות המכונות, עלות ההדברה, עלות הקציר, המיון, האיחסון, השייוק, האריזה, השינוע. אם ניתן היה להגיע לבצע דילוג על כל שלבי הגידול ובלחיצת כפתור להגיע לחיטה בשלה, החקלאי היה שמח, שכן תכלית גידול החיטה עבור החקלאי, היא התוצר הסופי חיטה = כסף = פרנסה = אמצעי מחייה. 250 פרוטות 3 שיבולים 1949

תינוק בן יומו ויקפדיה צרפת

האם הורה המגדל ילד, דומה לחקלאי אשר מגדל חיטה? האם תכלית גידול ילדים, היא דילוג מהיר ככל האפשר, על תקופת הילדות, כדי לשחרר לעולם בוגר העומד בפני עצמו? למרבה ההפתעה, מוסדות החינוך מעניקים, במישירין ובעקיפין להורה את הלגיטמציה, לאמץ את דרכי החשיבה, וחיקוי תהליכים המתאימים לחקלאי המגדל חיטה..זאת בעוד תהליך גידול הילדים, לא רק שאינו דומה לתהליכים ולאינטרסים של מגדל החיטה, אלא הפוך לחלוטין לאינטרסים אלה.

כל יום מחיי הילד, הוא גם יום חולף בחיי המבוגר ואת הימים האלה שחולפים, לא ניתן לקבל בחזרה, הכישור המרכזי בחיים, ויש הטוענים שהוא בעצם, מותר האדם מן הבהמה, הוא היכולת להבין ולהפנים, שפתיל החיים זו המתנה יקרת הערך הגדולה ביותר שיש לאדם בעולמנו, הבנת ארעיות הקיום שלנו, כבר מגיל אפס,  גורמת לפיתוח אחריות אישית וקולקטיבית, מפתחת התייחסות בכבוד לקדושת החיים, לערכי משפחה, לחוק וסדר ציבורי, לחברה, לסביבה וליקום.
א-ב בחינוך ביתי

הורה בחינוך ביתי, אינו מטיל ואינו מעביר את האחריות על חיי הצאצא שלו והכשרתו לחיים, על המדינה או על גוף חיצוני אחר, ההורה בחינוך ביתי, לוקח את האחריות על חיי הילד שלו מבראשית, והוא פוסע עם הילד שלו את כברת הדרך המשותפת במעגל החיים, כך שלימוד כישורי חיים מתבצע ברצף מהלידה.
איך נדע מה צריך בן אדם כדי לחיות טוב? כדי לענות על השאלה הזאת, יש לשאול מה תכלית הקיום שלנו? מאחר
ושאלה זו נטועה עמוק, במישורי פילוסופיה ודת, אנו נתייחס בשלב זה, רק אל מעגל החיים הגשמי, תינוק חדש בא לעולם, כמעט עיוור, תלוי לחלוטין בזולת, אך מנגד, מצוייד ברפלקסים וייצר בסיסי וחזק של הישרדות - כח האחיזה בחיים.

תינוק כדי לשרוד, על הפרט לדעת איך לטפל בתחזוקה וכשירות הגוף שלו, באספקטים של כושר גופני, בריאות, תזונה, נקיון אישי וסביבתי, הגנה, מחסה, ביגוד, ויסות טמפרטורה. כדי להשיג את האמצעים המאפשרים הישרדות, על האדם לפתח כישורי ציד, בחיים הנוכחים שלנו, הציד מסתכם בדרכים להשגת כסף, ע"י קומוניקציה, שפה, כישורי כתיבה, קריאה, פיתוח קורדינציה, יכולת להכיר ולהפעיל מכשירים, הרחבת הניידות ע"י אמצעי תחבורה , רכישת מקצוע. הבנת החברה הסובבת אותנו, הטמעת חוקים, פיתוח יכולת שיפוט להבנת גבולות חופש הפרט, מה חוקי | מוסרי | לגיטימי ומה לא.
  הגןף הגשמי הוא מעטפת הנפש, רוח האדם ונשמתו נועדו כדי להנות מהחיים, האדם מפתח לעצמו תחומי תחביב ואומנות, מתעניין באספקטים של מסורת, אופנה, דת, אידאולוגיות, תוך קיום דיאלוג עם ההווה ונסיון לחזות את העתיד לבוא, האדם מבצע למידה והעמקת ידע, משקיע בפיתוח קשרים משפחתיים, חברתיים, תוך הרחבת מעגלי הקשרים  מהמשפחה הקרובה, לשבט המשפחתי, לחברים, לשכנים, לרחוב, לעיר, לארץ, ליבשת, לעולם כולו.
&
&
&

ציטוט
מאתר הכנסת
דברי מר
שלמה שוהם
נציב הדורות הבאים
&
&
&
&
"נציבות הדורות הבאים רואה בהשקעה בחינוך בגיל הרך תשתית חברתית וכלכלית ממדרגה ראשונה. מחקרים נוירולוגים בארץ ובעולם הראו כי חוויות סביבתיות מעצבות באופן משמעותי את התפתחות המוח בשל גמישות ההקשריות העצבית  ‎neuronal connectivity חשיפה חוזרת לגירוי בסביבתו של ילד עשויה להשפיע על צמיחתו המנטלית והרגשית, בעקיפין על ידי יצירת "הרגלים של המוח" או באמצעות מניעת חוויות אחרות מהמוח. בעוד שגירויים נאותים - אינטראקציות קרובות עם מטפלים אהובים, סביבה מילולית עשירה, אנושית ואינטראקטיבית, בעוד שיצירת אפשרויות משחק המערב עבודת ידיים וגירוי אקדמי מותאם לגיל הילד - מגבירים את התפתחות המוח, הרי שסביבות המעודדות פסיביות אינטלקטואלית והתנהגות לא נאותה אלימות, אימפולסיביות או המונעות מהמוח הזדמנויות חשיבות להשתתף באופן אקטיבי ביחסים חברתיים, משחק יצירתי, התבוננות ופתרון בעיות מסובכות עלולות להיות בעלות השפעה מזיקה ארוכת טווח שאינה ניתנת לתיקון".  
איך נעניק לילדים שלנו ולנו כישורי חיים טובים?

חלון ההזדמנויות
בגילאי 0-6
‎neuronal
connectivity
ההנעה הפנימית ללימוד היא צורך הנאה כיף וגם הרגל
מוח ימני
מוח שמאלי
התפתחות המוח
וחשיבות
הזמנים הקריטיים

מח ימני - מח שמאלי  גשרים
מח ימין | מח שמאל
סמיילי. ציור ואותיות = פיענוח סמל מוסכם
אופי רגשות וחברה

בשש השנים הראשות לחייו,
עושה האדם את הבלתי יאומן מייצור רך וענוג כמעט סומא התלוי לחלוטין בזולת, מתפתח לו ייצור אנושי לכל דבר ועניין, עם רגשות, מחשבות, יכולות פיסיות ומנטאליות כישורי שפה, קריאה, כתיבה, הליכה, מוטוריקה עדינה וגסה ועוד.

בניין אשר עומד על יסודות רעועים, אינו יציב ויטה לקרוס וזאת, גם אם בהמשך הבנייה ישקיעו על גבי היסודות הרעועים
שלו חומרי בניה מעולים ועבודה משובחת, דימוי זה נכון להפליא לגיל הרך,בשנים 0-6 בהן המח מבצע את הקישורים בין חלק שמאל של המח לחלק ימין.

ילד אשר לא יקבל את התמיכה המאפשרת הצמחת הקישורים היעילים, בין חלק שמאל לחלק ימין של המח, יפסיד את העוגן  היציב לחיים עם סגירת יצירת הקישורים בגיל 6 [אצל גאונים תהליך הסגירה של חלון ההזדמנויות מתרחש בגילאי 10-11 ]
*
חלון ההזדמנויות אפס עד שש אינו מיועד להצמחת גאוני  אינסטנט, אלא לאפשר ניצול אופטימלי של הפוטניציאל הטבעי , הטמון בילד ללא מאמץ, שנים אלה מעצבות את אופי הילד, את יחס הפרט לחברה, ואת היכולת העמוקה להבין תהליכים חברתיים, חוקים, והתנהגויות חברתיות.

הכשרה מוטורית וחושית
היכן אני נגמר והיכן מתחיל העולם
אנטומיה של הגוף
איך פועלות מערכות הגוף
תחזוקה ושמירה על הגוף
יכולת הפעלה טובה של הגוף
הבנת יחסי גוף-סביבה
שליטה בקריאת שפת גוףהבנת והפנמת חוקי החברה
רציונאלים של כבוד האדם וחירותו
הבנת והפעלת קודים חברתיים
יכולת להבין מתי אין לציית לחוק וקוד שאינם תקפים מבחינה מוסרית
מהו מעגל החיים של האדם?

 

אנליטיות - יכולת ניתוח
ניתוח צרכים במציאות מורכבת
ניתוח צרכים במציאות דינמית
פיתוח חשיבה יצירתית
פיתוח יכולת ראיה כלל מערכתית
סיכרון טוב מח ימני מח שמאלי
שימוש בידע קיים כדי לפתח ידע

אינטלגנציה ריגשית
מערכת מעולה בין האדם לעצמו
איך מבינים מה מרגישים ולמה
איך מתמודדים עם מצבי לחץ
איך מתמודדים עם זעם ותסכול
איך מתמודדים עם תחרות וכשלון
איך מבינים את הזולת.
פיתוח יכולת הקשבה
אמפתיה וחמלה כלפי הזולת.
איך שמחים בשמחת הזולת
איך מבקשים את עזרת הזולת
איך מתייעצים בלי לפתח תלות.
איך מסייעים לזולת בלי להפגע בבחינת זה נהנה וזה אינו חסר

שפות הבנת הנקרא ברמה גבוהה פיתוח אחריות ומשמעת עצמית
יכולת הנעה עצמית
מודעות להבנת מגבלות גוף ונפש
אוטודידקטיות + מידענות
יכולת להעריך לכמת ידע.
התמצאות בזמן במקום במרחב

מערכות יחסים
מודעות עצמית ויחס חיובי לעצמו
פיתוח
יחסים טובים עם המשפחה 
פיתוח יחסים חברתים
פיתוח יחסים אינטימים זכר/נקבה

השכלה פיננסית וניהול תקציב
תקציב הבית
תקציב עסק
תקציב דמי כיס
תקציב קלוריות
ניהול בית, ניהול משרד, שיווק
יכולת להבין וגם לנסח חוזה
יכולת לנהל משא ומתן
יכולת לגשר לפשר לוותר להתפשר
יכולת ארגון והפעלת הסביבה

הבניית זיכרון אישי וקולקטיבי
מוסר דת ומסורת
הכרת כדור הארץ החי והצומח

צרכנות נבונה
 רשיון נהיגה

פרזנטציה ושיווק
איך משווקים רעיונות
איך משווקים מוצרים
איך משווקים שרות
איך טווים קשרים חברתיים

עבודה, פרנסה, הכסה, מה ההבדל בין כסף עובד מול אדם עובד? ביטוח פנסיה ומיסים. נדל"ן נכסי דלא ניידי, בית, מגרש, דירה. משפחה גרעינית ממשפחה מורחבת,
חתונה, גידול ילדים.
תרבות, ניהול שעות הפנאי, אוכל לנשמה


 הדף בעבודה. תהנו. לחיים טוביםיפה.

 

תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים